Tutorial: Tığı İşi Şal Modeli…

 

 

Bir sürü şey yapsamda instagram sağolsun orda yayınlayınca bloga koymayı akıl edemez hale geldim. Hele ki tarif falan hiç vermez oldum bu durumda kendime de çok kızıyorum… Geçenlerde anneme bir şal yaptım e tabii bizde Leyla’lar 2 tane olunca şallarında iki tane olması gerekiyordu hemen minik Leyla hanıma da bir tane yaptım.

Ben bu şalı Himalaya Efsun %100 yün ve 5mm tığ kullandım. Bu yün benim şallarda kullanmayı sevdiğim bir ip hem kalın hem de yün olmasından dolayı ne yaparsam yapıyım post gibi hissediyorum:)

 

Şalların modeli ise Lionbrand’in modellerinden biri şemasınıda ekte bulabilirsiniz. Örümü bence oldukça zevkli bir model 2 sıranın tekrarlandığı bir model.

Kısaca anlatmak gerekirse…

1.sıra 7 zincir çekip başlayın, tığa bir ip dolayıp ilk zincire batarak bir trabzan yapın, 3 zincir, ilk zincire bir dolayıp bir trabzan daha.

2.sıra 3 zincir, üç zincir içine 7 trabzan, trabzanın üstüne bir trabzan, üç zincir içine 7 trabzan

3.sıra 6 zincir, ilk trabzana bir trabzan, 1zincir, 2 trabzan atla, sıradaki 3 trabzana birer trabzan, 1zincir, 2 trabzan atla 1trabzan 3 zincir aynı trabzana 1 trabzan 3 zincir aynı trabzana 1 trabzan, 1 zincir, 2 trabzanı atla, sıradaki 3 trabzana birer trabzan, 1zincir, 2 trabzan atla 3 zincirin tepesine bir trabzan 3 zincir bir trabzan daha

4.sıra 3 zincir, 3zincirin içine 7 trabzan 1 zincir, zincirden sonraki 2.trabzana bir trabzan 1 zincir, 3 zincire 7 trabzan, trabzan üstüne 1 trabzan, 3zincir üstüne 7 trabzan, 1 zincir, zincirden sonraki 2.trabzana 1 trabzan, 1 zincir, 3 zincire 7 trabzan, zincirlerin tepesine 1trabzan.

şeklinde devam ediyor…. kolay gelsin

About İnci

  • Berna

    İnci, ne de güzel olmuşlar, ellerine sağlık. Bu modeli ben de çok seviyorum, şimdiye kadar 3 ayrı yün türüyle farklı farklı kişiler için ördüm. En güzeli de yazlık bambu yünle ördüğüm oldu, dökümlü dökümlü çok hoş duruyor.

Scroll To Top